20.4 C
Türkiye
Cuma, Haziran 14, 2024
spot_img

Veli ile Etkili İletişim

Saygıdeğer Öğretmenlerim,

Hepimizin en çok kaygı duyduğu konuların başında veli ile iletişim vardır. Sağlıklı ve doğru iletişim dediğimiz zaman aklımıza genelde sakin, sabırlı, karşılıklı saygı çerçevesinde bir görüşme gelir. İyi niyetimizden vazgeçmiyoruz asla. Ama bunları düşünürken gerçeklerden de fazla uzaklaşmayalım isteriz. Zira başarılı bir stratejik plan, yaşanılma ihtimali olan sorunları önceden öngörüp, tedbirlerini almak ile mümkündür.

Aslında sağlıklı iletişim dediğimiz durum, doğru yerde doğru verdiğimiz tepkiler ile gerçekleşir. Mesela, veli ile yaptığımız görüşmede, doğru yerde belirlediğimiz sınırlarımız, izah ettiğimiz kararlarımız hep sağlıklı tanımladığımız iletişim şeklidir.

Bunun için veli ile sağlıklı iletişim konusunu, üç ana başlık altında ele almak istiyoruz;

 • Veli ile etkili iletişim,
 • Öğretmen-veli iletişiminde sınırlar,
 • Veli ile çatışma yönetim şekli.

Bu üç konu, sağlıklı iletişimin tamamını kapsamaktadır. Bu yazımızda üç ana başlıktan birincisi olan veli ile iletişimden bahsedeceğiz.

Gelelim, veli ile ilk intibaın olumlu geçmesi için dikkat etmemiz gereken konulara;

 • Veli ile ilk tanışmanın doğru ortam ve zamanda olmasına dikkat etmemiz gerekir. İlk tanışmanın bireysel olması, veliyi birebir tanımada kolaylık sağlayacaktır. Doğru zamanı yakalamakta en az ortam kadar önemlidir. Mesela; veli ile tanışma, yaşanan olumsuz bir durum sonrası olursa, ilk intibaın olumlu geçmesi biraz zorlaşabilir.
 • Bireysel görüşmede açık bir şekilde, kendi beklentilerinizi söylemeniz ve veliye kendi beklentilerini sormanız yerinde bir yaklaşım olacaktır.
 • Veli ile tanışmada, kendinizi ufak bir tanıttıktan sonra velinin kendisini tanıtmasına ve öğrenciyi anlatmasına fırsat verin. Velinin anlatımlarına samimi bir güler yüzle, mış gibi yapmadan, kendisini dinlediğinizi ve beklentilerini anladığınızı hissettirmeniz, velide anlaşılırlık hissi uyandıracaktır. Çünkü, karşılıklı saygı seviyesinde geçen aktif dinleme süreci, olumlu sonuçları beraberinde getirir.
 • Beklentisi farklı olan velilerimizin bireysel görüşmede sizden istediği bir durumu, velinin de izni ile veli toplantısında (gerekirse isim vermeden) oylamaya sunmanız demokratik bir yaklaşım olmakla beraber, sizi mevzunun kişiselleştirilmesinden kurtaracaktır. Genelde okul hayatı ile ilk defa tanışan okulöncesi velilerimizin, okul sistemini tanımaları için yapıcı bir yaklaşımdır. Mesela, sınıf içi ders programı ile ilgili farklı bir görüş beyan eden velinin isteği, diğer öğrencileri de etkileyeceği için oylama kararı ile neticelenmelidir.
 • Okulların başlamasının ikinci haftasında yapılacak toplu veli toplantısı, güçlü bir öğretmen-veli ilişkisi için iyi bir fırsat olacaktır.
 • Velinin her istediğine net bir şekilde olur veya olmaz dememeliyiz. Size sunulan her fikri, “bunu değerlendirmeye alacağız,” demeniz, bir hafta geçmeden olumlu veya olumsuz geri dönüşü veliye yapmanız, profesyonel bir yaklaşım olur. Yapılan geri dönüşlerde sebeplerin izah edilmesi, akıldaki soru işaretlerinin giderilmesine yardımcı olacaktır.
 • Bağımlı, takıntılı, şüpheci gibi sıkıntılı durumu olan veliler, daha çok korumacı ve kontrolcü olabiliyorlar. Bu gibi durumlarda veliyi anlamak çok önemlidir. Bizim bilemediğimiz, geçmişteki yaşanmışlıklarından kaynaklı davranış sıkıntıları olabilir. Bu gibi sıkıntılı durumlarda her zamankinden daha anlayışlı, sabırlı ve samimi olmalıyız. Sonuçta herkesin yaşam öyküsü farklıdır.
 • Zor durumlarda yapıcı yaklaşarak, iyileşme yoluna gitmeliyiz. Bizim her yaklaşımımız tedavi etmek amaçlı olmamalı, bu hisside veliye asla vermemeliyiz. Tedavi etmek, işin uzmanları tarafından yapılmalıdır. Öğretmen olarak bize düşen zor durumu kontrol altına alarak, süreci doğru yönetebilmektir.
 • Öğretmenin fazla samimiyet kurması, otoritesini kabul ettirmekte kendisini sıkıntıya düşürecektir. Her şey de orta karar, doğru dozdur.

Tüm bunlara baktığımızda aslında sadece velilerimiz ile değil, kişisel hayatımızdaki iletişimlerimizde de yapıcı yaklaşımlarımız, bizi birçok sorunlarımızdan kurtaracaktır. Bizim tutarlı olmamız, benzer olaylara benzer tepkiler vermemiz ile yapıcı yaklaşımımız, zamanla velilerimizden olumlu tepkiler kazanmamızı sağlayacaktır.

Saygılarımla.

Son Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

81TakipçilerTakip Et
spot_img

Son Yazılar