20.4 C
Türkiye
Cuma, Haziran 14, 2024
spot_img

Öğretmenliğin Altın Kuralları

Saygıdeğer Öğretmenlerim,

Her meslek dalında olduğu gibi öğretmenlikte de aranan bazı beceri ve özellikler vardır. Doktorun neşteri, terzinin makası, kasabın bıçağı doğru kullanabilmesi ne kadar önemliyse, öğretmenlikte de var olması istenilen bir takım beceri ve özellikler vardır. Bunlar öğretmenliğin olmazsa olmazlarıdır. Öğretmenler, en azından belirli bir düzeye kadar bu becerilere sahip olmalıdır.

Bu özellikleri, kişisel ve mesleki özellik olarak ikiye ayırarak izah etmemiz gerekirse;

Kişisel özellikler denilince öğretmenlikte ilk olarak akla gelen, öğretmenliği sevmektir. Sadece puanı yettiği için öğretmen olan eğitimcilere buradan yardımcı olmak isteriz tabi. Zira özellikle sabır gerektiren mesleklerin başında gelen öğretmenlikte, uzun soluklu eğitimci olabilmek için öğretmenliği sevmek şarttır.

Sabırlı olmak, özverili olmak, paylaşımcı olmak, hoşgörülü olmak, öğretmeyi sevmek, hitabeti güçlü, sınıf hakimiyetinde başarılı, empati yeteneği ve adalet duygusu yüksek olmak, bulunması gereken özelliklerin başında gelmektedir.

Mesleki özellikte öğretmen olarak hangi alanda eğitim veriyorsanız, o alana en az uygun yeterlilik seviyesinde hâkim olmanız gerekmektedir. Özellikle değişen yeni dünya düzeninde, teknolojinin hızla değişmesi ile birçok öğretim alanında farklılıklar oluşmuştur. Bunun için olumlu gelişen değişimleri takip etmeliyiz. Bilişimden inovasyona, içerik editörlüğünden strateji yönetimine kadar son yıllarda eğitime dahil olmuş birçok alan mevcuttur. Bu alanlar zaten mevcut olan alanları olumlu yönde geliştirmek için her geçen gün daha da artacaktır.

İlköğretim seviyesinde durum, çokta farklı değildir. İngilizce öğretmeninin doğru aksan ve akıcılıkta yabancı dil konuşabiliyor olması, tarih öğretmeninin uzak ve yakın tarihe vakıf olması, çocuk gelişimi öğretmeninin etkinlik alanına hakim olması gerekmektedir.

Bu yazımızın alt domainleri oldukça geniş olduğundan, bloğumuzdaki diğer makaleleri okuyarak daha geniş bilgilere sahip olabilirsiniz.

Saygılarımızla.

Son Okunanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sosyal Medya

81TakipçilerTakip Et
spot_img

Son Yazılar